İzmir’de Yeni Nesil Ekonomik Ofis Çözümleri

İzmir’de Yeni Nesil Ekonomik Ofis Çözümleri

Günümüz iş hayatı koşullarında girişimciyi ve şirketleri zorlayabilen birçok zorunlu harcama ve ödemeler bulunmaktadır. Ekonomik krizler ve şirketlerin maliyetleri düşürmeye yönelik istekleri, girişimcileri ve şirketleri alternatifler aramaya yöneltmekte ve bunların başında da kiralama ve sekretarya masrafların olmadığı sanal ve hazır ofisler tercih edilmektedir.

Talep edilen ve ihtiyaç olan zamana göre esnek kontrat yapılabilen sanal ve hazır ofislerde, isteyen prestijli bir şirket adresine sahip olabilir, isteyen 7/24 sabit ve mobilyalı bir ofis hizmeti alabilmektedir. İzmir’deki işletmelerin de hazır ve sanal ofis çözümlerini tercih etmesinin nedenleri arasında, A sınıfı bir plazanın yüksek kira gideri, mobilya – dekorasyon, altyapı çalışması, ısınma-soğutma, elektrik, depozito, stopaj, emlak komisyonu, temizlik ve mutfak masrafı, internet, ofis bakım ve temel ihtiyaç giderleri gibi geleneksel ofis masrafları yanı sıra sekretarya hizmetinin de ücrete dahil olduğu bir hizmetin sunulmasıdır. Bu hizmet işletmelere zaman kazandırdığı gibi ofis problemlerine bağlı kalmadan sadece yaptıkları işe odaklanmalarını sağlamaktadır. Bunun yanında Ofis Alsancak’ta şirket veya ofis kurulumu için yapılan hiçbir harcama size yansıtılmadığı gibi stopaj yerine vergi avantajları da girişimiciler veya şirketler için büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Özellikle kriz dönemlerinde şirketler, giderlerini ve maliyetlerini düşürmek için birçok alternatif çözümler düşünmektedir.  Dolasıyla bu dönemde şirketlerin kurumsal imajını da korumaları gerekmektedir. Bu dönemde krizi fırsata çevirmek isteyen birey ve şirketler için Ofis Alsancak hazır ve sanal ofis çözümleri, hem maliyetleri düşüreceği için ekonomik hem de zamandan tasarruf etmelerini sağlayacağı için avantajlı çözümler sağlayacaktır.

Kriz nedeniyle küçülmeye giden şirketlerin olduğu, evden ya da uzaktan çalışmanın her geçen gün daha fazla rağbet gördüğü günümüzde; hemen her sektörden birey ve şirketlere gereken birçok imkanların sunulduğu hazır ve sanal ofis çözümlerimiz sayesinde hem İzmir’in kalbi Alsancak’da merkezi ve prestijli konuma sahip olursunuz hem de size veya şirketinizin çalışanlarına zaman kazandıran avantajlar ile modern ve ekonomik çözümler elde etmiş olursunuz.

İzmir’de Ofis Alsancak sanal ofis hizmeti aldığınızda, prestijli lokasyon Alsancak’ta yasal iş adresine sahip olmanın yanında; bir ofise kolayca, risk almadan, maliyetlerinizi azaltarak hızlıca sahip olabilirsiniz.

Ofis Alsancak hazır ve sanal ofis çözümleri ile hemen şirketiniz adına özel bir telefon hattı tahsis edilir. Gelen telefon çağrılarınız şirketinizin adı ile karşılanır ve anlık olarak tarafınıza her zaman bildirilir.

Bununla birlikte posta ve kargolarınızı teslim alıp muhafaza ederiz, dilerseniz farklı bir adrese yönlendirebiliriz. Profesyonel sekretarya hizmetimiz ile misafirlerinizi karşılayıp ağırlarız.

Bu ve benzeri tüm durumlarda sanal ofis ve hazır ofis hizmetlerimiz, kira ve personel masraflarında sizlere büyük bir tasarruf imkanı sunmaktadır. Taşınma ve kurulum masraflarınızı minimuma indiren Ofis Alsancak sanal ve hazır ofis çözümlerimiz, kaynak sıkıntısı nedeniyle büyümekte zorlanan veya mevcut durumunu korumaya çalışan girişimci ve şirketler için en olanaklı ve ekonomik çözümdür.